KƏLBƏCƏR

Cox da uzaq olmayan hadisələr
Автор
smersh70
пулеметчик

Благодарил (а): 10666 раз

Re: KƏLBƏCƏRİN İŞĞALI

#11 Сообщение smersh70 » 30 май 2017, 01:20

“Əsgərlərimizi lüt soyundurub ağaca bağlamışdılar”- Polkovnik-leytenant

“Fermada yaradılmış Səyyar Qərargaha yaxınlaşanda diqqətimi yaxınlıqda anadangəlmə lüt soyundurulmuş bir neçə əsgərin əlləri bağlı vəziyyətdə ağaca bağlandıqları oldu”

“İndi haqqında çox yazılan və çox danışılan özündənrazı general çox çalışırdı ki, əsl həqiqət yayılmasın”

Əziz dostlar! Hörmətli həmkarlar!

Bu qeydləri mən etməyə bilməzdim. Son günlər Silahlı Qüvvələrlə bağlı bəzi hadisələr yaşanır və bilən də, bilməyən də həm gündəlik on-layn mediyada, sosial şəbəkələrdə müxtəlif müzakirələr açıb, bildiklərini də yazır, blmədiklərini də danışırlar. Aşağıdakı qeydlərimin son dərəcə ÇOX DƏRİN mənası var. O vaxtlar da, indi də Silahlı Qüvvələrimizin sıralarında elə adamlar olub və var ki, onlar TAMAM BAŞQA MİSSİYA ilə”xidmət göstərməyə” çalışıblar. Başa düşürəm ki, yazdığım geniş qeydləri yalnız məsələ ilə dərindən maraqlanan yoldaşlar sona qədər oxusalar çox mətləblərdən hali olacaqlar. Beləliklə:

1993-cü ildə Müdafiə Nazirliyinin gündəlik mətbu orqanı olan “Xalq Ordusu” (indi “Azərbaycan Ordusu” adlanır) qəzetinin Baş redaktoru kimi özüm və bir qrup əməkdaşımız ən çətin və ən mürəkkəb iqlimi, relyefi olan Murovdağda yerləşən hərbçilərimizə baş çəkməyi qərara almışdıq.O yeri seçməkdə məqsədimiz həm yağı erməni-rus birləşmələrinə qarşı Kəlbəcər istiqamətində misilsiz rəşadət göstərən döyüşçülərimizi ziyarət etmək, həm də orada bir vaxtlar qəzetimizin zəhmətkeş əməkdaşlarından birı olmuş peşəkar zabitimiz – briqada komandirinin şəxsi heyət üzrə müavini vəzifəsində xidmət keçən mayor İntiqam Mirzəyevə baş çəkmək idi. Biz briqadanın maddi-texniki təminat üzrə müavini vəzifəsində olan mayor Telman Zeynalovun ön xəttə silah, sursat və ərzaq aparan “Ural” markalı avtomobilinin yük yerinə oturaraq ön mövqeyə yollandıq. Kim o yolu bircə dəfə gedib-gəlibsə, yəqin yaxşı bilir ki, o yola çıxmaq o deməkdir ki, sən istənilən an həyatla vidalaşa bilərsən. Çünki, hər iki tərəfdən sıldırım qayalıqlar, demək olar ki, keçilməz döngələr və hündürlük, yalnız bir avtomobilin hərəkəti mümkün olan, ikinci bir avtomobil qarşına çıxarsa, oradan qurtulmağın mümkünsüzlüyü…Ən əsası isə yolun daima qarlı-buzlu, sürüşkən olması, o yolla gedib-gəlmənin necə riskli, çətin olması anlamına gəlir. Amma, bizim mərd və igid oğullarımız demək olar ki, hər gün o yolu aşağı-yuxarı gedib gəlirdilər. Doğrudur, o yolda xeyli faciələr də yaşanmışdı. Sürüşüb dərəyə yuvarlanan texnikamız, həyatla vidalaşan əsgər və zabitlərimiz də olmuşdular. Amma, bizim getdiyimiz maşının sürücüsü də o qədər o yolu gedib-gəlmişdi deyə, onun üçün o dağ yolları sanki qarlı-buzlu kimi deyil, adi bir hamar-düz yol kimi təsir bağışlıyırdı. Onun ağır tonnajlı, silah-sursatla, ön xətt üçün vacib ərzaq və digər materiallarla dolu maşını necə idarə etməsini sadəcə görmək və duymaq lazım idi. Böyük qorxu və həyacan hissləri altında biz Yanşaq yaşayış məntəqəsinin Ferma deyilən ərazisinə gəlib çıxdıq. Və sən demə, qarşıda bizi əsl “tamaşa” gözlüyürmüş. Fermada yaradılmış Səyyar Qərargaha yaxınlaşanda diqqətimi yaxınlıqda anadangəlmə lüt soyundurulmuş bir neçə əsgərin əlləri bağlı vəziyyətdə ağaca bağlandıqları oldu. İlk ağlıma gələn o oldu ki, yəqin düşmən əsgərləridir. Maşından tez düşərək onlara yaxınlaşanda məlum oldu ki, dünənki ağır döyüşlərdən çıxan bir neçə əsgərimiz özlərini pis hiss etdiklərinə görə bu gün keçirilən əməliyyata gedə bilməyəcəklərini dilə gətirdiklərinə görə, briqadanın komandiri mayor Saleh İlyasov tərəfindən əmr edilərək ağaca bağladılmışdılar. Ən dəhşətlisi isə o idi ki, bütün baş verənlər o vaxt Prezident Aparatının nümayəndəsi polkovnik İntiqam Abdullayev, Baş Qərargah rəisinin müavini olan və bu yaxınlarda ordu sıralarından ehtiyata buraxılan polkovnik Rüfət Əmirovun, həmçinin Kəlbəcər rayonunun başçısı mərhum Əvəz Şükürovun və digər məsul şəxslərin gözləri qarşısında baş verirdi. Onu da qeyd edim ki, o özündənrazı, son dərəcə kobud, mənim təsəvvürümdə kolxoz sədri təsiri bağışlayan savadsız mayor Saleh İlyasov briqada komandiri kimi çox dayaz və primitiv biliyə malik adam olmasına baxmayaraq, onu ora bu gün Müdafiə Nazirinin müavinlərindən biri olan məşhur bir generalın protejesi və kadrı olaraq təyin etmişdilər. Kəlbəcər kimi bir mühüm, strateji rayonun erməni-rus birləşməsinə qarşı belə məsuliyyətsizlik sözsüz ki bizim o vaxtlar bəzi şəxslərin uzaqgedən və məkrli niyyətlərindən, məqsədlərindən, ən dəhşətlisi isə kimə və nəyə qulluq etdiklərinin bariz nümunəsi idi.

Изображение
Deməli mən və qəzetimizin unudulmaz fotoqrafı Əli Qafarov həm ağaca bağlanan əsgərlərin fotogörüntülərini çəkdik, həm də onlardan bəzilərindən adlarını, soyadlarını dəqiqləşdirə bildik. Siz təssəvvür edin ki, Murovdağ kimi sərt iqlim şəraiti olan bir yerdə qalın paltarda və o vaxt tulup deyilən geyimdə durmağın mümkünsüz olan bir vaxtında bu hoqqanı çıxaran briqada komandiri mayor Saleh İlyasov insanlıqdan kənar öz əsgərlərimizə qarşı belə namərdcəsinə davranmışdı.Və heç kim də özbaşına komandirin bu antiinsani hərəkətinə etiraz etməmişdi.

Biz ağaca bağlanmış, demək olar ki, yarıcan lüt əsgərləri təzəcə danışdırmağa başlamışdıq ki, uzaqdan bizə tərəf qaçaraq gələn əsgərlərdən birini gördük. O, briqada komandirinin bizi çağırdığını xəbər verdi. Mən də tələsmədən işlərimizi yekunlaşdıraraq tez-bir zamanda əsgərlərin əl-qolunun açılması barəsində göstəriş verdim və həmən briqada komandirinə tərəf yeridim. Bu özündənrazı adam, mən ona zabit deyə bilmərəm, çünki əsl zabit olan adam öz əsgərinə qarşı bu cür naxələfcəsinə davrana bilməzdi və davranmamalı idi, məni görcək kim olduğumu soruşdu. Və mən də ona Müdafiə Nazirliyinin zabiti kimi özümü təqdim etdim və onun yanında dayanan polkovnik Rüfət Əmirovla, digər zabitlərlə görüşdüm. Amma, briqada komandiri mayor Saleh İlyasov mənə tərəf gələrək üzümdən bir şillə vurdu. Sən demə bu “zabitin” xoşuna gəlməmişdi ki, mən onun vəhşiliyini aşkar eləmişdim. Sözsüz ki, mən də bu qanacaqsızın cavabını yerindəcə verdim və onun “salamını” özünə qaytarmağa macal tapdım. Araya girən zabit və digər şəxslər bizi ayırdıqdan sonra “qərargahda” çox əsəbi və ciddi söhbətimiz oldu. Mən briqada komandirinin özbaşınalığına göz yuman polkovniklərə də iradımı bildirdim. Sən demə, o ağaca bağlanan əsgərlərin yeganə günahı, dünənki döyüşdən sonra özlərini pis hiss etmələri haqqında komandirə fikir bildirməsi, onların həkim müayinəsindən keçmələrini istəmələri olmuşdu. Və bundan hiddətlənən kombriq mayor Saleh İlyasov əmr edibmiş ki, guya bunlar döyüşə getməkdən yayınmaq üçün belə bəhanə edirlər və onların silahlarını aldırıb, özlərini də lüt soyunduraraq ağaca bağlanmasını əmr etmişdi.

Onu da qeyd edim ki, ön xəttdə xüsusən də Bağırlı istiqamətində əsgərlərimiz ermənilərə qan uddururdular. Həmən döyüşə də mənim tələbə yoldaşım, çoxlarının sevimlisi olan “zampolit” mayor İntiqam Mirzəyev və digər peşəkar zabitlər şəxsən rəhbərlik edirdilər. Axşam saatlarından döyüşdən geri qayıdandan sonra gündüz saatlarında bizim kombriqla olan “tamaşamızdan” xəbər tutandan sonra “zampolit” və digər tanıdıqlarımız zabitlər çox pərişan olmuşdular. Bəlkə də, həmən vaxt İntiqamın və bəzi dostların orada olması bizi real ölümdən, sui-qəsddən xilas etdi. Çünki, mənim Saleh İlyasovla aramızda olan gərginlikdən və baş verən hadisədən sonra böyük narahatçılığım var idi ki, bizi ya vurub öldürəcəklər, ya da əsgərlərin lüt soyundurub ağaca bağlanılması faktının ört-basdır edilməsi üçün bizə qarşı hansısa təxribat həyata keçiriləcəkdi. Hiss olunurdu ki, kombriq yuxarıların bu məsələ ilə bağlı məlumatının olmaması üçün çalışırdı ki, nə isə etsin. Murovdağ kimi bir yerdə bu məsələnin “həll edilməsi” “iki vur iki” kimi asan bir şey idi. Həm İntiqamın, həm də bəzi şəxslərin davranışlarından hiss edirdik ki, kombriq Saleh İlyasovun bəzi naxələf məqsəd və planları var. Və bizə imkan daxilində tez Bakıya qayıtmağımızl eşitdirməkləri də, bundan xəbər verirdi. Biz briqadada iki günə yaxın qaldıqdan sonra qərara aldıq ki, geriyə qayıdaq. Sən demə, bizi qarşıda daha çətin və acınacaqlı günlər gözləyirmiş. Özünü sığortalamaq üçün briqada komandiri Müdafiə Nazirliyindəki havadarına, hansı ki, bu gün də Silahlı Qüvvələrdə “at oynadır”, bizim orada guya onların döyüş aparmasına mane olmağımız ilə bağlı yalan məlumatlar verərək bizim cəzalandırılmağımızı tələb etmişdi. Və biz Bakıya çatar-çatmaz məni Prezident Aparatına çağırdılar və mən mərhum general Nurəddin Sadıqovun qəbuluna getdim. Murovdağda briqada komandirinin öz əsgərlərimizə qarşı etdiyi özbaşınalığı hörmətli dövlət müşaviri, təmiz və vicdanlı general kimi hamının xatırladığı Nurəddin Sadıqova məruzə edəndə, az qala kişini heyrət götürürmüşdü. Belə bir vəhşiliyin həqiqətən də olmasını ağlına belə sığışdırmayan vicdanlı general şokda idi. Mən dəyərli generalımıza dediklərimizi faktlarla sübut edə biləcəyimi deyəndə, o çox təəccübləndi. Və mən hərb tariximizin şanlı yazarlarından və tarixçilərindən biri olan Əli müəllim Qafarova o çəkdiyi tarixi şəkillərə görə həyatımın sonuna kimi minnətdaram. Məhz onun Murovdağda çəkdiyi bir çox kadrlar bəlkə də məni və kollektivin bəzi üzvlərini xoşagəlməz hadisələrədn və ən əsası isə həbsdən xilas etdi. İşi o dərəcədə “düzüb-qoşmuşdular” ki, Bakıda artıq bizə qarşı cinayət işinin başlanılması kimi absurd ideya verən də olmuşdu. İndi haqqında çox yazılan və çox danışılan özündənrazı general çox çalışırdı ki, əsl həqiqət yayılmasın.

Və çox şükürlər olsun ki, bizim söylədiklərimizi və ortaya qoyduğumuz təkzibolunmaz faktları keçmiş dövlət müşaviri, hər zaman çoxlarının “qəbri nurla dolsun” dediyimiz dəyərli generalımız Nurəddin Sadıqov ölkə rəhbərliyinə olduğu kimi məruzə edəndən sonra vəziyyət tam dəyişdi. Bir müddətdən sonra, həmən briqada komandiri mayor Saleh İlyasov öz birbaşa havadarının bütün cəhd və səylərinə, cənfəşanlığına baxmayaraq uzun müddətə azadlıqdan məhrum edildi və həbs olundu. Daha sonra biz onunla Haramı düzündə ön xəttdə görüşdük. Və hiss elədim ki, Saleh İlyasov çox “sınıb”, çox peşimandır”.

Belə fors-major hadisələr Qarabağ savaşının müxtəlif illərində başımıza çox gəlib. Bu illər ərzində həyatla-ölüm arasında o qədər hadisələr olub ki, indi bəzi ağzıgöyçəklər bizi hərbdən-müharibədən anlayışı olmayan kimi qələmə verməyə çalışanda, adam söz tapmır bu binəvalara desin. Ona görə də, son vaxtlar ordumuzun tarixində baş vermiş bəzi hadisə və faktları çatdırmağı ona görə lazım bildim ki, bəzi “psevdoqəhrəmanlar” son vaxtlar yalançı obrazlar, yalançı fəaliyyətlə məşğudurlar. Və imkan daxilində zaman-zaman həm özümün, həm də tanınmış jurnalist, zabit dostlarımızın Qarabağ cəbhəsində şəxsən şahidi olduqlarını, gördüklərini diqqətinizə çatdırmağa çalışacağıq ki, qoy tarix olduğu kimi hər kəsi qiymətləndirsin. Bu və digər faktları diqqətinizı çatdırmaqla hesab edirəm ki, biz nə qədər acı da olsa, nə qədər xoş olmasa da bizim hərb tariximizdə nə olubsa onu da gələcək nəsillərə çatdırmağı bacarmalıyıq. Bunu xüsusən də sinəsini yalandan orden-medallarla dolduran kabinet generallarının, polkovniklərinin bilməsi çox vacibdir. Biz Azərbaycan Dövlətinin və onun qürur yeri saydığımız Silahlı Qüvvələrinin ən ağır və çətin dönəmində sinəmizi qabağa verib, bacardığımızı etməyə çalışdıq. İndi bəziləri yeri gəldi-gəlmədi bizi -sovet hərb təhsilini almış zabit və gizirləri, əsgər və çavuşları söyməyə, təhqir etməyə cəhdlər edirlər. Biz zamanında-vaxtında bacardıqlarımızı etdik və bundan sonra da etməyə hər zaman hazırıq.

Üzeyir Cəfərov

Ehtiyatda olan polkovnik-leytenant

smersh70
пулеметчик

#12 Сообщение smersh70 » 03 окт 2017, 17:12

9.00 ilk hücum zamanı düşmən tərəfindən əldə edilən tank 462
[youtube]

bir necə aydan sonra, 16.48..---həmin tank,nömrəsi silinib, ağ boya vurublar,nömrəsi olub-256
[youtube]

smersh70
пулеметчик

#13 Сообщение smersh70 » 01 дек 2018, 00:56

[youtube][/youtube]

smersh70
пулеметчик

#14 Сообщение smersh70 » 01 дек 2018, 05:45

[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

smersh70
пулеметчик

#15 Сообщение smersh70 » 25 фев 2019, 03:06

buda indiki Kəlbəcər :think:
Yolun hər döngəsində bir pusqu qoymaq olardı,yolları minalamaq olardı,bəzi yerlərdə yolun eni 20 metrdi, və bu şəraitdən maksumum istifadə etmədilər :?
cəmi 2 günə düşmənə təhvil verdilər..söz yox :think:
çəkdikləri yola isə söz yoxdu,inşallah lazımı səviyyədə hücumda istifadə edərik :violence-guntoting:
[youtube][/youtube]

smersh70
пулеметчик

#16 Сообщение smersh70 » 28 мар 2019, 03:42

Mart 2019 Kəlbəcər Nadirxanli kəndi .
Ermənilər evlərin xarabalığınıda sökür

smersh70
пулеметчик

#17 Сообщение smersh70 » 02 апр 2019, 21:17

smersh70
пулеметчик

#18 Сообщение smersh70 » 15 апр 2020, 22:06

smersh70
пулеметчик

#19 Сообщение smersh70 » 20 апр 2020, 19:29

smersh70 писал(а):
25 фев 2019, 03:06
buda indiki Kəlbəcər
Изображение
► Показать
Изображение

smersh70
пулеметчик

#20 Сообщение smersh70 » 29 май 2020, 16:55

Keçmiş “Bərdə taboru”nun komandiri Gəray Əsədov 23 il öncəki Murovdağ əməliyyatının gizlinlərindən danışır”¦

Onun ad-soyadının eşidəndə sovet məktəblisi həyatı yaşamış soydaşlarımızın yadına faşizmə qarşı müharibədə qəhrəmanlığı dillər əzbəri olmuş Gəray Əsədov düşəcək. Amma qonağımız mücərrəd “Böyük Vətən” uğrunda deyil, doğma Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrundakı döyüşlərdə kifayət qədər fədakarlıqlar göstərmiş milli qəhrəmanlığa layiq oğullarımızdan biridir”¦

Tanıtım: Gəray Xəlil oğlu Əsədov -1968-ci ildə Bərdə rayonunda doğulub. 1986-1988-ci illərdə hərbi xidmət keçib. 1991-ci ildə Moskva Əmək və Sosial Münasibətlər Universitetinin hüquq fakültəsinə daxil olub. Lakin torpaqlarımızın işğal təhlükəsi altında olduğu bir vaxtda vətənə qayıdıb (həmin ali məktəbi ordu sıralarından tərxis olunduqdan sonra bitirib). 1991-ci ilin noyabrından Qarabağ döyüşlərində iştirak edib. 1992-ci ilin aprelindən baş leytenant rütbəsi alıb. 1992-ci ilin iyununda tağım komandiri kimi Ağdərənin işğaldan azad edilməsi üçün aparılan döyüşlərdə yaralanıb. 1992-ci ilin payızında Laçın rayonunun kəndlərinin azad edilməsində iştirak edən 701 saylı hərbi hissənin 5 saylı taborunun qərargah rəisi təyin olunub.
1993-cü ilin aprelindən 5 saylı taborun ("Bərdə batalyonu") komandiri kimi hərbi əməliyyatlarda iştirakını davam etdirib və 1993-cü ilin avqustundan Ağdam istiqamətində vuruşub. 1993-cü ilin dekabrında Kəlbəcərdə məşhur "Meydançay" əməliyyatında fəal iştirak edib. Dəniz səviyyəsindən 3700 m hündürlükdə keçirilən bu döyüş əməliyyatı dünya hərb tarixində nadir rast gəlinən bir vuruşma kimi yadda qalıb. 1994-cü ilin yanvar-fevral aylarında keçirilmiş ikinci Murovdağ əməliyyatından sonra həbs edilib. 1 il 6 ay həbsdə qaldıqdan sonra günahsızlığı sübut edilərək azadlığa buraxılıb. 1995-ci ildən Füzuli-Xocavənd istiqamətində "N" saylı hərbi hissədə kəşfiyyat bölüyünün komandiri olub. 1999-cu ilin sonunda ordudan tərxis olunub. Hazırda Qarabağ Azadlıq Təşkliatı Bərdə rayon şöbəsinin sədri, "Vətənpərvərlər" dərnəyinin üzvüdür. 2015-ci ilin parlament seçkilərində 15 saylı Yasamal-1 seçki dairəsindən deputatlığa namizəd olub.
Изображение
-Gəray bəy, 23 il ötsə də, “Murovdağ əməliyyatı”nın hələ də qaranlıq qalan məqamları çoxdur. Eyni zamanda sonda məğlubiyyətlə nəticələnsə də, birinci Qarabağ savaşındakı belə əməliyyatlar torpaqlarımızın azadlığı uğrunda növbəti döyüşlərə hazır olan gənc hərbçi nəsil üçün bir təcrübə məktəbidir. Zəhmət olmasa, əməliyyata hazırlıq mərhələsi və onun gedişi barədə ətraflı danışın.

- Öncə xatırladım ki, bir tabor komandiri kimi Murovdağ istiqamətində əməliyyat keçirməyi
Bəlkə də “Murovdağ əməliyyatını həmin vaxt ”“ yayda keçirsəydik, uğurlu alınar və doğrudan da Kəlbəcəri azad edərdik. Onda generaldan xahiş etdim ki, bizim taboru Ağdam istiqamətinə göndərin. Z.Rzayev bununla razılaşdı və avqustun 15-də biz Ağdama gəldik. 4 aydan sonra Müdafiə Nazirliyi Baş Qərargah rəisi Nəcməddin Sadıqovun əmri ilə dekabrın 15-də yenidən Murov istiqamətinə qaytarıldıq...

Murovdağ əməliyyatının “Meydançay” adlanan ilk uğurlu mərhələsi dekabrın 29-da başlandı. Əməliyyat planını 701-ci briqadanın komandiri, polkovnik-leytenant Valeh Rəfiyevin rəhbərliyi ilə əməliyyat rəisi Qorxmaz Qarayev, kəşfiyyat rəisi Rəhman İsgəndərov, artilleriya rəisi Elsevər Əliyev, I taborun komandiri Qurban Qurbanov və mən - V taborun komandiri Gəray Əsədov birgə hazırladıq. Döyüş planına əsasən mən taborumla 3462 m-lik Koroğlu yüksəkliyini keçməklə Meydançaya çatıb pusqu qurmalı idim. Q.Qurbanovun taboru isə Ömər yüksəkliyindən hücuma keçməli idi... Bu, çox ağır, çətin və riskli bir tapşırıq idi. Təsəvvür edin ki, dəniz səviyyəsindən 2 min m yüksəklikdən sonra artıq oksigen çatışmazlığı başlayır. 3 min metrdən sonra qışın oğlan çağında düşmən gülləsindən əlavə, qar uçqununun, donvurmanın da qurbanı ola bilərdik.

Mən və bölmə komandiri Rizvan Qasımov 100 nəfərlə 16 saat uçurumlarla hərəkət edib Meydançaya çatdıq və mövqe tutduq. Qurbanovun taboru isə dekabrın 30-u səhər tezdən hücuma keçdi. Düşməni son nəfərinədək məhv etdik, bizdən isə yalnız bir nəfər, kəlbəcərli Aydınov Rəfi Telman oğlu şəhid oldu. Sonra daha 8 km irəlilədik və ermənilərin əlində olan Yanşaq kəndi yaxınlığında mövqe tutduq. Ertəsi gün “kombriq” V.Rəfiyev Meydançaya gəldi və bildirdi ki, yolda erməni meyitlərinin çoxluğundan avtomobil hərəkət edə bilmirdi... O, mənə əməliyyatın son dərəcə uğurlu olmasına görə təşəkkürünü bildirdi. Və təltif olunmam üçün MN-ə təqdimat yazacağını söylədi...

“Briqada komandiri məni həbs etməklə hədələdi...”

- Sonra Kəlbəcərə doğru hücum davam etdimi?

- İki gün idi ki, biz dağlarda idik, su əvəzinə qar yeyirdik, hamımız möhkəm soyuqlamışdıq. Rəfiyev mənim “101 piket” deyilən yerdəki qərargahımda yerləşərək əməliyyata rəhbərlik edirdi. Gecə saat təxminən 3-də rabitə rəisi məni yuxudan oyatdı ki, komandir təcili səni çağırır... “Kombriq” bildirdi ki, hazırlaş, Yanşaq kəndini təcili almalıyıq. Mən təəccüblə dedim ki, cənab komandir, bizim tabor yenicə ağır döyüşdən qayıdıb. Bundan əvvəl də Ağdamda 4 ay gərgin döyüşlərdə olub. İndi də ac-susuz, soyuqlamış əsgərləri yenidən necə qarlı yüksəkliklərə çıxara bilərəm? Hacıkənddən Yanşağa getmək üçün 10 saat vaxt lazımdır. Ermənilər də taktiki baxımdan çox əlverişli mövqedədir. Belə küləki, qarlı-şaxtalı havada Meydançay dərəsi ilə Yanşağa getmək isə labüd və mənasız ölümə getmək deməkdir. Həm də Yanşağı almaq üçün əvvəlcə sol istiqamətdə 3054, 2918, 2668 və 2475 yüksəkliklərini götürmək lazımdr. Bütün bunların cavabında Rəfiyev bildirdi ki, başqa yolumuz yoxdur, baş prokuror Əli Ömərov və baş qərargah rəisi Nəcməddin Sadıqov zəng edərək Yanşaq kəndinin təcili götürülməsini əmr ediblər. Mən yenə də etiraz etdikdə, “kombriq” hətta məni həbslə hədələdi. Bildirdim ki, məni həbs etməklə iş bitmir, bəs qalan hərbçiləri necə labüd qırğına aparacaqsız. Rəfiyev qəlbində mənimlə razılaşırdı, amma ona güclü təzyiq var idi...

“Onlar Heydər Əliyevə yalandan məlumat vermişdilər ki, guya Kəlbəcərin Yanşaq kəndi ermənilərdən alınıb...”

- Yanşağa hücum etmək üçün briqada komandirinə kimlər və niyə təzyiq edirdi?

- Bu təzyiqlərin səbəbi sonradan bizə aydın oldu... Digər batalyonlarla bir əməliyyat keçirməyə cəhd edilsə də, 10 nəfər itki verildi. Nəticədə Rəfiyev əməliyyatı təxirə salmağa məcbur olaraq 1994-cü il yanvarın 3-də müdafiə naziri M.Məmmədovla əlaqə saxladı. Və bütün komandir heyəti adından bildirdi ki, hazırkı iqlim və relyef şəraitində belə bir əməliyyat keçirib, Yanşağı almaq qeyri-mümkündür, gündə donvurmadan 20-30 əsgəri hospitala gəndəririk və s. Onda müdafiə naziri əmr verdi ki, Meydançayda müdafiə mövqeyi tutun, hücum qeyri-müəyyən müddətə təxirə salınır. Biz də elə etdik. Ancaq yanvarın 5-də komanda qərargah maşınında briqadanın müşavirəsi keçirilən zaman gözlənilmədən baş prokuror Əli Ömərov, MN-in baş qərargah rəisi Nəcməddin Sadıqov və baş nazirin müavini Əli Təhməzov daxil oldu. Birinci N.Sadıqov V.Rəfiyevə rusca dedi ki, “tı yeşyo zdes?!”(sən hələ burdasan?). Ə.Ömərov isə briqada komandirinə dedi ki, dünən Ağdamdakı “708”-in komandirini həbs etmişəm, “190”-nın komandiri İsa Qasımov haqda sanksiya vermişəm, hələlik hospitaldadı. İndi növbə səninkidi, hazırlaş. Biz “kişiyə” məruzə etmişik ki, artıq Yanşaq alınıb. Sən isə hələ burdasan?!..” Keşmiş baş prokuror o vaxtkı mərhum prezident Heydər Əliyevi nəzərdə tuturmuş. Sən demə, bunlar Heydər Əliyevə yalan məlumat veribmişlər ki, guya Yanşağı azad ediblər.

Bəli, “Murovdağ əməliyyatı”nın ilk mərhələsinə birbaşa Əli Ömərovla Nəcməddin Sadıqov rəhbərlik edirdi. Ə.Ömərov bilməsə də, N.Sadıqov bir hərbçi kimi bilməli idi ki, bunun axırı faciədir, yəni qışın oğlan çağında 3700 m yüksəklikdə dünyanın heç bir ordusu uğurlu əməliyyat apara bilməz... Rəfiyev bu barədə nəsə izahat vermək istədi. Ancaq N.Sadıqov onun sözünü kəsib qəti bildirdi ki, təcili əməliyyat keçirilməli və Yanşaq, ardınca da Kəlbəcər qısa müddətə alınmalıdır...

Ответить

Вернуться в «Yaxın Tariximiz»