Əlisoy Əliyev-Hec kim unutmasın

Şərəfli yolun anları.
Ответить
Автор
mirotvores70
партизан

Благодарил (а): 387 раз

Əlisoy Əliyev-Hec kim unutmasın

#1 Сообщение mirotvores70 » 02 мар 2015, 14:17

Изображение

Dəyərli dostlar, bu statusu Kəlbəcərdə səhid olmus Həsənin, girov dusən Dilqəm, Sahbazin , Azərbaycanin azadliq müstəqilliyi ügrunda səhid və əlil olmus qardaslarimin əziz xatirəsinə həsr edırəm. Danisacağim əhvalatin qəhrəmani sağdir. Əsirlikdən azad etdiyim onlarla oğüldan biridir. Statusda adi cəkilən və əməliyyətda istirak edən qazi qardaslar da sağdir. Ona görə diqqətle oxuyun. Bilmirem nə qedər yasayacağam, amma istərdim ki, bunu genc nəsil bilsin ve unutmasin.

1992-ci ilin mart ayinin 15-i idi. Bizim Quscular postundaki döyüsculər mənimlə əlaqə saxlayaraq təcili posta gəlməyimi xahis etdilər. Bildhrmək istəyirəm ki, biz oz gücümüzlə Hadrutun 15 kəndini ermənidən azad etmisdik və həmin kəndlər də bizim nəzarətimizdə idi. Kəsviyyat məlumatlari var idi ki, Xocalidan olan qizlarin və girovlarin bir qismi Hadrut rayonuna gətirilib. Bir necə gün bu məlumat alindiqdan sonra hər gün həmin qizlari və bir girovu Armud postuna cixarib bizim üsaqlara göstərir, onlarin əsəbləri ile oynayirdilar. Bəzən də qizlari efirə cixarir, onlarla etdikləri hərəketləri( basa düsün nə demək istəyirəm) efirə verirdilər. Dəfələrlə o qizlarla danismisdim. Mənə nələr deyirdiler bunu bütün Cəbrayil bilir, cunku postlardaki patsiyalar kənd təsərrufati ucun idi və danisiği hami , eyni zamanda hətta Beyləqanda da esidirdilər. Dərhal Qusculara getdim. Usaqlar dedilər ki, Hadrutdan Edik ( efirdə bütün Cəbrayil onun mənimlə danisigini esidib) səninlə danismaq istəyir. Efirə cixib danisdiq. Bildirdi ki, 10 dəq sonra Armud postuna binokulla bax. Təxmini bildim ki, nə demək istəyir. Usaqlara baxdim. Hamisi basini asaği salmisdi, hətta hirsindən ağlayanlar da var idi. Basqa əlac da yox idi. Binokulu göturüb 10 dəqiqə sonra Armud postuna baxdim. Kas gözlərim kor olaydi o mənzəreni gördüyüm yerdə. Hər seyi aciq yazmiram, cunku bunlari bızim qadinlar da oxuyacaq. İndi basa düsun ki, bizə nəyi göstərirdilər. Burda bir seyi də qeyd edim, Xocalinin qisasini Azərbaycanda ilk dəfə Cəbrayil alayi, Gəncə reyd dəstəsi( bu gün girovluqda olan Dilqem də orda qulluq edirdi) İmisli Küdru qartallarinin usaqlari Hadrutun Sur kəndini almaqla artiqlamasi ilə aldilar.
Qizlardan sonra bir cavan əsgərimizi posta qaldirdilar. Əvvəl köynəyini qaldirdilar. Sinəsinə basilmis xac səkilli daği görəndə dəhsətə gəldim. Sonra oğlani diz cokdurdulər. Bicaği bögazina dirədilər. Edik dedi ki, səninlə komandirimiz Arutunuyan danisacaq. Sakitcə əsəblərimi cilovlayib dinlədim:
- Hər seyi gördün. Bu əsgər Xocalida əsir götürülüb. Aprelin 24 də gözünün qabağinda basini kəsib sənə göndərəcəyəm. Bir də burdaki qizlardan narahat olma, özün də gördün ki, bizim üsaqlar onlari darixmağa qoymur.
Rabitə kəsildi. Bilmirdim nə edim. Əllərim əsirdi. Birdən Əli adli əsgər üzünü postdaki əsgərlərə tutub qisqira- qisqira dedi;
- Ə , aramizda kisi var? Hər gün bunu bizə göstərirlər. Nə qedər buna dozmək olar? Allah bizə niyə olum vermir. Sizi bilmirəm , o qizlarin intiqami alinmayinca, hərbi intizami pozsam da bunu basimda gəzdirməyəcəyəm- deyib basindaki əsgər papağini yerə cirpdi.( sonralar Sur kəndinə birinci girdi və şəhid oldu. Məkanin cənnət, Əli)
Usaqlarin üzünə baxa bilmirdim. Onlarin əksəriyyətini 1988-dən, geklə və qosalulə ilə torpaq qoruyandan taniyirdim. Bizim alay 72 nefərin istiraki ilə yaradilib və coxu da hərəkatci idi. Bu gün də onlari hörmətlə xatirlayir, qabaqlarinda bas əyirəm.
Usaqlara bir söz demədən postdan düsdum. Nə isə etmək lazim idi. Polis rəisi Vaqif Məhərrəmovla və alay komandiri Yusif Vəliyevlə görüsməyi qərara aldim.
Dəyərli dostlar, burda yazmaği dayandiriram. Hec nə yaza bilmirəm. Həmin hadisələri xatirlamaq mənə cox ağirdir. Allah qoysa, sabah davamini sizinlə paylasacağam. Üzürlü sayin( ardi var)
Ən böyük cihad,zalimin qarşısına cıxıb"sən haqsızsan" deməkdir. Hz.Hüseyn
Прости меня Всевышний за каждый глоток воздуха, которым я дышал, забыв о тебе.

mirotvores70
партизан

Re: Əlisoy Əliyev-Hec kim unutmasın

#2 Сообщение mirotvores70 » 02 мар 2015, 14:18

Dəyərli dostlar dunən paylasdiğim bir xatirənin davamini sizlərə təqdim edirəm. Bir daha tekrar edirəm ki, bu status Xocali səhidlərinə, Kəlbəcərdə səhid olan Həsənə, girov düsən Dilqəm və Sahbaza, bir sözlə Azərbaycanin azadliği və müstəqilliyi uğründa səhid və əlil olan qazi qardaslarimizin əziz xatirəsinə həsr olunur.
Beləliklə, Quşcular postundaki usaqlari sakitləsdirib, postdan asaği düsəndə sürücu xebər verdi ki, rayon mərkəzində rəis Vaqif Məhərrəmov və alay komandiri mayor Yusifov polis idarəsində məni gözləyir. Təcili rayon mərkəzinə qayitdim. Rəisin ötağinda qanqaraciliq idi. Otağa daxil olanda hər ikisinin gözlərinə baxdim. Hər ikisi basini asaği saldi. Bir müddət hec kəs dinmədi. Sukutu rəis pozdu;
- Danisiğini mən də, Yusıfov da esitdik. Deməli kəsfiyyatin məlumatlari doğrudur. Neyləyek?
Özümdən asili olmayaraq ücadan:
- Sən də danisiqdan danisirsan. Gərək mənə Armud postundaki göstərdiklərini siz də görəydiniz, onda görəydim necə sakit oturardiniz
Mən ermənilərin postünda binokula gördüklərimi onlara danisdim. Dəhsətə gəldilər. Yusifov təklif etdi ki, kəsfiyyat gücləndirilsin və nəyin bahasina olur-olsun erməni girovu ələ kecirmək lazimdir. Basqa yol yox idi. Girovlarimizi bu yolla azad edə bilərdik.
İki istiqamətə kəsfiyyat qrupu gondərmək qərara alindi.
Ermənilərlə danisiqdan 2 gün kecmisdi. Kəsfiyyat qruplarimiz 2 istiqamətdə hərəkət edirdi. Mərkəzlə daim əlaqə saxlayirdilar. Hələ ki, deyilən əraziyə catmamisdilar. Hər iki qrup gündüz dincəlir , ancaq gecələr hərəkət edirdi. Bizim üsaqlar ərazini yaxsi taniyirdilar. İnanirdim ki, əlibos qayitmayacaqlar.
Növbəti gün növbətci polis kapitan Famil Huseynov zəng edərək rəisin təcili məni görmək istədiyini bildirdi. Sobəyə gəldim. Rəisin otağinda 50-60 yasli saqqali kisi və orta yasli bir adam var idi. Onlari tanimirdim , ilk dəfə idi görürdum.Rəis:
- Əlisoy, bu adamlar Göycaydan gəliblər. Oğullari Xocalida əsir düsüb. Məlumat aliblar ki, oğullari Hadrutdadir. Yaziqlari Füzülidə əsil adi Seyid olan " Fantomas" ləqəbli biri aldadib ki, bu gədər pul ver oğlunu azad edək. Guya bu pulu ermənilərə verəcəkmis. Ona inanmayib bura gəliblər.
Rəis bu sozləri deyib qurtarmisdi ki, saqqalli kisi hönkürərək diz cöküb ayaqlari qücaqladi:
- Əlisoy, balami səndən istəyirəm. 6 bacinin tək qardasidir. Könullü gedib cəbhəyə. Ölüm xəbərini esitmisdik. Ancaq 15 gün qabaq Tblisdən zəng vuraraq sağ olduğünü və Hadrutda saxlanildığini dedilər. Dedilər ki, aprelin 24 nə qədər 1 milyon ( o vaxt sovet pulu idi) publ verməsəniz , həmin gün basi gəsiləcək.
-( ardi var)

mirotvores70
партизан

#3 Сообщение mirotvores70 » 03 мар 2015, 11:39

Dəyərli döstlar, axsaminiz xeyır.Xocali girovlari ilə bağli xatirəmin 3-cü bölümünü nəzərinizə catdiriram

Diz cökmüs atanini ayağa qaldirib ağlar gözlərindən öpüb dedim:
- Mən sənə qurban olum, ay ata ki, belə oğul böyütmüsən. Sakit ol . Nə mümkunsə , onu edəcəyik. Əgər oğlun sağdirsa və Hadrutdadirsa , onu və digər girovlari azad etmək ücün nə lazimdirsa, onu edəcəyik. Oğlunün adi nədir? Son səkli var?
Atani sakitləsdirib stulda oturtduq. Rəis su gətirməyi tapsirdi. Yaziğin gözleri yasarmisdi. Ata ilə gələn 35-40 yasli kisi üzünü mənə tutub dedi:
- Mənim adim Sahibdir. Saratovda prokror isləyirəm. Oğlanin adi Mail Məmmədovdur. 6 bacinin bir qardasidir. Könüllü gedib cəbhəyə.Xocalida əsir düsüb. Əvvəl ölüm xəbərini aldiq. Mənim qaynimdir. Yas da vermısik. Oğul düsmən çəpəridir. Təki Vətən sağ olsun. Gözləmədiyimiz halda Gurcustandan zəng gəldi Göycaya-qaynatamgilə ki, Mail sağdir və Hadrutda saxlanilir. Əgər aprelin 24-nə kimi( qondarma soyqrim) 1 milyon ( sovet pulu, o vaxt ölməkdə idi)rubl gətirməsəniz həmin günü basi kəsiləcək. Təklif etdilər ki, Füzuliyə gələk və onlarla əlaqə saxlayaq. Füzüliyə gəldik . Orada Seyid( Fontomas) adli bir nəfərin yanina göndərdilər ki, girovlarla o məsgül olur. Bir necə dəfə əlaqə saxladi. Hiss etdik ki, bizi aldadir. Orda bir nəfər bizə dedi ki, Cəbrayila-Vaqif Əlisoyun yanina gedin.Dedi ki, mənim oglümü da o azad edib. Sizi tanimirdim. Cəbrayildan dostum var. Hüquqda dərs deyir. Adi Rafiq Quluyevdir. Görüsdük . Sizə məktub verib.
Sahib müəllim Rafiq müəllimin məktubunu mənə verdi. Məktubda Rafiq müəllim bu adamlara kömək etməyi xahis edirdi. Sahib müəllimdən xahis etdim ki, oğlanin səklini göstərsin. İstəyirdim biləm ki, oğlan ermənilərin mənə göstərdikləri öğlandir, yoxsa yox. Səklə baxdim. Həmin oğlan idi. Sarisin igid. Söhbətin bu yerində Fuad Quluyev və İlqar Salmanoğlu icəri girdi. Fuadin vidio kamerasi var idi. Cəbrayılda 1988 dən bizim zonada bas verən bütün prosesləri lentə alirdi. Bu gün də gələcək ücun onda qiymətlı materiallar var. Mailin azadedilmə prosesi lentə alinib və yaxin günlərdə youtobedə yerlələsdirəcək. Onu da mən dəvət etmisdim ki, burdakilari lentə alsin. İlqar isə mənim əmioglum idi. Əlbəyaxa döyüs üzrə ölkə cempionu idi. Döyüs təcrübəsi var idı. Bizim kəsfiyyat qruplarini öyrədirdi. İndi Ukraynada yasayir. Onlar da kecib oturdular. Fuad cəklisə basladi. Qonaqlarimizdan xahis etdim ki, bizə danisdilarini bir də təkrar etsinlər və Fuad lentə alsin. Tarix ücün lazimdir. Qoy hami bu alcaq ermənilərin iç üzünü görsun. Az kecmisdi ki, Sahib muəllim cəklisi dayandirmaği xahis etdi və stolun üstunə bir bağlama qoyub dedi:
- Bunu ermənidən Maili qurtarmaq ücün toplamisiq. Allah xatirinə bunlari qəbul edin. Nə edirsiniz edin . Təki Maili azad edin. Bacilarinin , anasinin vəziyyətini yəqin basa düşursünüz.
Bağlamani acdim. Xeyli pul və qizil və brliyant üzük, sirga, qolbaği , bir də qadin qizil saati, seplər var idi. Bunlari görən rəis Vaqif Məhərrəmov cox ciddi səkildə Sahib müəllimə dedi:
- Siz bizim qonağimizsiniz. Görünur , siz Cəbrayil və cəbrayillilar haqda az bilirsiniz. Bizdə alver sohbeti, özü də sərəfsiz erməni ilə olmayib və ola bilməz. İndiyə qədər bizim ərazidə nə qədər səhid və girov qaytarilib. Onlar vətən oğullaridir. Onlari da azad etmək bizim borcumuzdür. Arxayin olun əlimizdən nə gəlir edəcəyik. Artiq bu ıstiqamətdə is gedir. Oğlunuzdan basqa orda Xocalidan qiz-gəlin də gətirib bu oğraslar. Bilirsiniz bu nə deməkdir? Bu bir namus məsələsidir. Bu gətirdiklərinizi də götürün. Allah qoysa , Mail azad olandan sonra sahiblərinə qaytararsiniz. İndi sizi mehmanxanada yerləsdirəcəklər. Nə lazimdirsa , edəcəklər. Burda qeyd etməliyəm ki, Cəbrayilda 1 aydan da artiq qaldiqlari müddətdə onlarin butün xərcləri Cəbrayil camaati qarsiladi. Eyni zamanda bizdə səhid və girov olanlarin valideyinləri və yaxinlari da təsdiq edə bilər ki, Cəbrayil camaati onlara necə qayği ilə yanasiblar. Məhz buna görə mən bütün Cəbrayillilar qarsisinda bas əyirəm.
Rəis mehmanxananin müdüri rəhmətlik Qara dayiya zəng vurub Göycaydan qonaqlar olduğunu və onlar ücün yaxsi sərait yaratmaği xahis etdi.
Qonaqlari mehmanxanaya yola saldiq. Sonra rəis alaya getməyi təklif etdi. Kəsfiyyatcilarin getdiyindən 4 gün kecmisdi. Alaya gəlib komandir Yusifovun kabinetinə daxil oldu. Cox fikirlı idi. Bizi görən kimi dedi:
- Elə sizi axtarirdim. Usaqlardan xəbər yoxdur. Birinci qrup deyilən yerdədir. 2- ci qrupdan xəbər yoxdur. 1-ciyə də cavab vermirlər. Allah eləməsin pusquya dussünlər.
Bu xəbər məni üzdü. Narahat olmağa əsas var idi. Ancaq mən o üsaqlara inanirdim. Dəfələrlə düsmən arxasina kecmirdilər və həmisə də kisi kimi tapsiriği yerinə yetirmisdilər. Amma bu müharibə idi. Hər sey ola bilərdi. Bizdən ancaq allaha dua etmək qalirdi ki, üsaqlara bir sey olmasin. Onlara nə ücüm və kim ücün getdiklərini bilirdilər . Səhidliyi hər an qəbul etməyə hazir olan 18 igidimiz bu ağir və məsuliyyətli tapsiriği yerinə yetirmək ücün könüllu yola cixmisdi
(ARDİ VAR)

mirotvores70
партизан

#4 Сообщение mirotvores70 » 09 мар 2015, 20:12

Dəyərli döstlar, axsaminiz xeyır.Xocali girovlari ilə bağli xatirəmin 3-cü bölümünü nəzərinizə catdiriram

Diz cökmüs atanini ayağa qaldirib ağlar gözlərindən öpüb dedim:
- Mən sənə qurban olum, ay ata ki, belə oğul böyütmüsən. Sakit ol . Nə mümkunsə , onu edəcəyik. Əgər oğlun sağdirsa və Hadrutdadirsa , onu və digər girovlari azad etmək ücün nə lazimdirsa, onu edəcəyik. Oğlunün adi nədir? Son səkli var?
Atani sakitləsdirib stulda oturtduq. Rəis su gətirməyi tapsirdi. Yaziğin gözleri yasarmisdi. Ata ilə gələn 35-40 yasli kisi üzünü mənə tutub dedi:
- Mənim adim Sahibdir. Saratovda prokror isləyirəm. Oğlanin adi Mail Məmmədovdur. 6 bacinin bir qardasidir. Könüllü gedib cəbhəyə.Xocalida əsir düsüb. Əvvəl ölüm xəbərini aldiq. Mənim qaynimdir. Yas da vermısik. Oğul düsmən çəpəridir. Təki Vətən sağ olsun. Gözləmədiyimiz halda Gurcustandan zəng gəldi Göycaya-qaynatamgilə ki, Mail sağdir və Hadrutda saxlanilir. Əgər aprelin 24-nə kimi( qondarma soyqrim) 1 milyon ( sovet pulu, o vaxt ölməkdə idi)rubl gətirməsəniz həmin günü basi kəsiləcək. Təklif etdilər ki, Füzuliyə gələk və onlarla əlaqə saxlayaq. Füzüliyə gəldik . Orada Seyid( Fontomas) adli bir nəfərin yanina göndərdilər ki, girovlarla o məsgül olur. Bir necə dəfə əlaqə saxladi. Hiss etdik ki, bizi aldadir. Orda bir nəfər bizə dedi ki, Cəbrayila-Vaqif Əlisoyun yanina gedin.Dedi ki, mənim oglümü da o azad edib. Sizi tanimirdim. Cəbrayildan dostum var. Hüquqda dərs deyir. Adi Rafiq Quluyevdir. Görüsdük . Sizə məktub verib.
Sahib müəllim Rafiq müəllimin məktubunu mənə verdi. Məktubda Rafiq müəllim bu adamlara kömək etməyi xahis edirdi. Sahib müəllimdən xahis etdim ki, oğlanin səklini göstərsin. İstəyirdim biləm ki, oğlan ermənilərin mənə göstərdikləri öğlandir, yoxsa yox. Səklə baxdim. Həmin oğlan idi. Sarisin igid. Söhbətin bu yerində Fuad Quluyev və İlqar Salmanoğlu icəri girdi. Fuadin vidio kamerasi var idi. Cəbrayılda 1988 dən bizim zonada bas verən bütün prosesləri lentə alirdi. Bu gün də gələcək ücun onda qiymətlı materiallar var. Mailin azadedilmə prosesi lentə alinib və yaxin günlərdə youtobedə yerlələsdirəcək. Onu da mən dəvət etmisdim ki, burdakilari lentə alsin. İlqar isə mənim əmioglum idi. Əlbəyaxa döyüs üzrə ölkə cempionu idi. Döyüs təcrübəsi var idı. Bizim kəsfiyyat qruplarini öyrədirdi. İndi Ukraynada yasayir. Onlar da kecib oturdular. Fuad cəklisə basladi. Qonaqlarimizdan xahis etdim ki, bizə danisdilarini bir də təkrar etsinlər və Fuad lentə alsin. Tarix ücün lazimdir. Qoy hami bu alcaq ermənilərin iç üzünü görsun. Az kecmisdi ki, Sahib muəllim cəklisi dayandirmaği xahis etdi və stolun üstunə bir bağlama qoyub dedi:
- Bunu ermənidən Maili qurtarmaq ücün toplamisiq. Allah xatirinə bunlari qəbul edin. Nə edirsiniz edin . Təki Maili azad edin. Bacilarinin , anasinin vəziyyətini yəqin basa düşursünüz.
Bağlamani acdim. Xeyli pul və qizil və brliyant üzük, sirga, qolbaği , bir də qadin qizil saati, seplər var idi. Bunlari görən rəis Vaqif Məhərrəmov cox ciddi səkildə Sahib müəllimə dedi:
- Siz bizim qonağimizsiniz. Görünur , siz Cəbrayil və cəbrayillilar haqda az bilirsiniz. Bizdə alver sohbeti, özü də sərəfsiz erməni ilə olmayib və ola bilməz. İndiyə qədər bizim ərazidə nə qədər səhid və girov qaytarilib. Onlar vətən oğullaridir. Onlari da azad etmək bizim borcumuzdür. Arxayin olun əlimizdən nə gəlir edəcəyik. Artiq bu ıstiqamətdə is gedir. Oğlunuzdan basqa orda Xocalidan qiz-gəlin də gətirib bu oğraslar. Bilirsiniz bu nə deməkdir? Bu bir namus məsələsidir. Bu gətirdiklərinizi də götürün. Allah qoysa , Mail azad olandan sonra sahiblərinə qaytararsiniz. İndi sizi mehmanxanada yerləsdirəcəklər. Nə lazimdirsa , edəcəklər. Burda qeyd etməliyəm ki, Cəbrayilda 1 aydan da artiq qaldiqlari müddətdə onlarin butün xərcləri Cəbrayil camaati qarsiladi. Eyni zamanda bizdə səhid və girov olanlarin valideyinləri və yaxinlari da təsdiq edə bilər ki, Cəbrayil camaati onlara necə qayği ilə yanasiblar. Məhz buna görə mən bütün Cəbrayillilar qarsisinda bas əyirəm.
Rəis mehmanxananin müdüri rəhmətlik Qara dayiya zəng vurub Göycaydan qonaqlar olduğunu və onlar ücün yaxsi sərait yaratmaği xahis etdi.
Qonaqlari mehmanxanaya yola saldiq. Sonra rəis alaya getməyi təklif etdi. Kəsfiyyatcilarin getdiyindən 4 gün kecmisdi. Alaya gəlib komandir Yusifovun kabinetinə daxil oldu. Cox fikirlı idi. Bizi görən kimi dedi:
- Elə sizi axtarirdim. Usaqlardan xəbər yoxdur. Birinci qrup deyilən yerdədir. 2- ci qrupdan xəbər yoxdur. 1-ciyə də cavab vermirlər. Allah eləməsin pusquya dussünlər.
Bu xəbər məni üzdü. Narahat olmağa əsas var idi. Ancaq mən o üsaqlara inanirdim. Dəfələrlə düsmən arxasina kecmirdilər və həmisə də kisi kimi tapsiriği yerinə yetirmisdilər. Amma bu müharibə idi. Hər sey ola bilərdi. Bizdən ancaq allaha dua etmək qalirdi ki, üsaqlara bir sey olmasin. Onlara nə ücüm və kim ücün getdiklərini bilirdilər . Səhidliyi hər an qəbul etməyə hazir olan 18 igidimiz bu ağir və məsuliyyətli tapsiriği yerinə yetirmək ücün könüllu yola cixmisdi
(ARDİ VAR)

Ответить

Вернуться в «Veteranların Xatirələri»